Sklepy i zakupy

Zastosowanie tkanin impregnowanych

Świetnie pamiętam czasy gdy furorę robiły obrusy plamoodporne. I nie mam tu na myśli ceraty ale bawełniane obrusy, które nie przyjmowały plam a woda czy soki nie wnikały w ich powierzchnię a zbierały się na nich w postaci kropli. Kiedyś to było cudo, a dziś szeroko rozpowszechnione tkaniny impregnowane dobrze znane wszystkim.   

Fenomen tkanin impregnowanych

tkaniny impregnowaneImpregnacja tkanin zapewnia nam ich wzmocnienie. Dzięki nasączeniu ich substancjami chemicznymi, roztworami żywic czy wosku stają się odporne na szkodliwe działanie wilgoci, pleśni czy nawet owadów i ognia. Powoduje także, że tkaniny nie gniotą się. Tkaniny impregnowane znalazły zastosowanie wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z wpływem czynników atmosferycznych. Szeroko z tego typu tkanin korzysta przemysł ogrodniczy i wędkarski, który wykorzystuje tkaniny impregnowane do produkcji namiotów, siedzisk, altan, plandek do łodzi czy przyczep campingowych. Ale nie tylko. Impregnowane są także tkaniny bawełniane. Te z kolei wykorzystuje z powodzeniem przemysł odzieżowy. Tu możemy znaleźć nie tyko zimowe kurtki bawełniane impregnowane w taki sposób aby zabezpieczał tkaninę przed brudem i wodą ale także gadżety typu bawełniana koszulka odstraszająca owady. Przeznaczenie odzieży określa nam rodzaj zastosowanego impregnatu. Dzisiaj nie musimy już też słono płacić za tkaniny impregnowane. Dostępne są bowiem impregnaty do odzieży i obuwia. Już za około 30 zł możemy kupić powłokę hydrofobową i zaimpregnować tkaninę samodzielnie.

Podsumowując. Tkaniny impregnowane są niezwykle przydatne, użyteczne i sprawdzające się w wielu sytuacjach. W wielu powiedziałabym nawet, że są niezbędne. Zdecydowanie ułatwiają nam życie a w przypadku tkanin ognioodpornych nawet je chronią. Nic więc dziwnego, że tak wiele branży i producentów korzysta z nich na potęgę.