Budownictwo i dom

Zastosowanie listew przyokiennych

Montując nowe okna, jednym z najważniejszych elementów są listwy dylatacyjne. Pozwalają one uniknąć zniszczenia ściany i ram okiennych przez naprężenia konstrukcji. Poza nimi stosuje się również listwy dekoracyjne, których używa się we wnętrzach. Mają one pełnić funkcję ozdobnika i nadać wnętrzu pożądanego przez mieszkańców wyglądu.

Typy listew i ich użycie

przyokienne listwyPodczas montażu nowej stolarki okiennej, poza samymi oknami nie wolno zapomnieć o drobnych elementach zabezpieczających konstrukcję. Są to przyokienne listwy dylatacyjne. Ich rolą jest zachowanie przestrzeni pomiędzy tynkiem a krawędzią okna. Jeśli nie zostałyby użyte, naprężenia konstrukcyjne spowodowałyby pękanie tynku na ścianie i niszczenie ram okiennych. Jednak nie są to jedyne listwy, jakie znajdują swoje zastosowanie w przestrzeni przyokiennej. Drugim rodzajem, są te wewnętrzne, które spełniają głównie funkcje dekoracyjne. Mogą być pokryte drobnymi elementami, które złamią monotonię gładkiej ściany; na przykład ornamentami czy ciekawym wzorem. Dostępność różnych kolorów pozwala na zastosowanie niecodziennych rozwiązań, które podkreślą charakter osoby zamieszkującej ozdabiane wnętrze. W razie, jeśli nie chce się stosować wyróżniających się połączeń, skorzystać można z ofert producentów okien, którzy zapewniają listwy w kolorze wybranej stolarki. Dostępne są nawet okleiny imitujące konkretne gatunki drewna.

Listwy przyokienne dzielą się na dwa główne typy: listwy zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze pełnią istotną funkcję konstrukcyjną, zapobiegając pękaniu ścian i niszczeniu okien. Listwy wewnętrzne natomiast, pełnią zwykle jedynie rolę elementów dekoracyjnych, które mogą harmonizować z ramami okien, lub też kontrastować kolorem czy fakturą z gładkimi ścianami.