Rolnictwo i hodowla

Truskawki w ogrodzie

W Polsce uprawa truskawek cieszy się dużą popularnością z powodu niesamowitego smaku tego owocu. Roślina ta nie ma dużych wymagań glebowych. Poprawne nawożenie to decydujący czynnik jeżeli chcemy mieć dobrej jakości owoce i coroczny obfity plon. Nawożenie powinno być stosowane w odpowiednich terminach.

Co warto wiedzieć o nawożeniu truskawek?

nawożenie truskawekNajlepsze pod uprawę tych owoców są gleby żyzne, zasobne w próchnicę, lekkie i przepuszczalne. Wymagają one odczynu gleby lekko kwaśnego. Uprawiane są one w systemie rzędowym, a odległość pomiędzy krzakami jest jednakowa. Nawożenie truskawek powinno odbywać się w określonych terminach i nie powinniśmy robić tego nadmiernie. Najważniejsze dla nich jest nawożenie organiczne, które wykonujemy przed posadzeniem krzaków. Najlepiej do tego nadaje się obornik i kompost. Uprawa truskawki na jednym miejscu trwa około pięciu lat dlatego też nawożenie organiczne jest jednym z kluczowych elementów, aby mieć zdrowe i dające dobre owoce truskawki. Kompost można dać tuż przed ich posadzeniem, jednak obornik musimy traktować jako przedplon. Bardzo dobrym nawozem jest również mączka bazaltowa, którą stosujemy zarówno przed posadzeniem jak i w czasie uprawy. Jest to naturalnego pochodzenia nawóz, który bogaty jest w krzemionkę. Wzmacnia ona rośliny i uodparnia na zagrażające jej choroby. Drugie nawożenie uzupełniające wykonujemy na wiosnę. Stosuje się do tego zazwyczaj wieloskładnikowe nawozy mineralne, które są przeznaczone typowo pod truskawki. Kolejne nawożenie stosujemy po zbiorach owoców. Ma to za zadanie ułatwić rośliną stworzenie nowych pędów i liści po ich przycięciu.

Truskawki to owoce, które nie wymagają wielkiego wkładu pracy, ale należy pamiętać również o odpowiednim odchwaszczeniu i nawadnianiu tej rośliny. Nawożenie ma wspomóc krzak truskawki w jego rozwoju i walce z chorobą czy też szkodnikami, które mu zagrażają. Nie należy jednak przesadzać i wszystko robić z umiarem.