Finanse i księgowość

Profesjonalne programy do fakturowania JPK

Przepisy prawne w polskie ulegają częstym zmianom i nowelizacjom. Dotyczy to również ustawy o rachunkowości i prawa podatkowego, które szczególnie często są aktualizowane. Jest to problematyczne nie tylko dla zwykłych osób fizycznych, ale też dla przedsiębiorców i księgowych, którzy muszą na bieżąco śledzić wprowadzane zmiany, by uniknąć błędów mogących prowadzić do dotkliwych sankcji za stosowanie nieaktualnych wymagań.

Program do faktur JPK

program do faktur jpkJPK to efekt jednej z wielu nowelizacji polskiego prawodawstwa związanego z podatkami i rachunkowością. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc sporządzić taki plik i przesłać go do odpowiedniego urzędu. W sytuacji, kiedy firma zleca prowadzenie księgowości wykwalifikowanemu, zatrudnianemu we własnym dziale księgowości  księgowemu lub firmie zewnętrznej, sporządzaniem JPK zajmuje się wyznaczona do tego osobą. W przypadku, kiedy pracodawca sam prowadzi własną rachunkowość, sam musi pilnować terminu, w którym musi taki plik sporządzić i wysłać. Pomocne przy tym okazują się specjalistyczne programy, w tym online, które łączą w sobie wiele opcji i korzyści, w tym m.in. możliwość samodzielnego wystawiania dokumentów zakupu bądź sprzedaży, samodzielnego prowadzenia spraw kadrowo – płacowych, samodzielnego generowania JPK oraz wiele. Przed wyborem, jakim jest program do faktur JPK, warto przeprowadzić research i dokonać najodpowiedniejszego wyboru, a w razie konieczności zasięgnąć opinii dostępnych na różnych forach lub w biurze rachunkowym.

Prowadzenie księgowości własnego przedsięwzięcia jest czasochłonne, ale nie jest tak skomplikowany, jak głoszą powszechne opinie różnych osób. Pamiętać jednak trzeba, że przy samodzielnym prowadzeniu spraw księgowych należy pilnować wymaganych terminów oraz na bieżąco analizować wszystkie wprowadzane zmiany w przepisach, by uniknąć dotkliwych kar i konsekwencji.