Dom

Porządek vs bałagan, rola pojemników

 

Każdy lubi porządek ale nie każdy lubi sprzątać. Dlatego czasem trudno jest utrzymać ogólny ład i czystość. Na szczęście są sposoby takie jak np. pojemniki, które to ułatwiają nawet tym, którzy sprzątać naprawdę nie lubią. Na początek warto zacząć od wyrzucania zbędnych rzeczy.

Karma dla zwierząt w pojemnikach

pojemnik na karmę dla zwierzątCzęsto gromadzimy przedmioty, które nie są nam zupełnie potrzebne i tylko zagracają dom. Jeśli zaś mamy rzeczy, których szkoda wyrzucać, aby z nich nie korzystamy to dobrze jest je oddać tym, którzy zrobią z nich dobry użytek. Następnie warto kupić pojemniki. Mogą to być pudła na zabawki dziecięce, pojemnik na karmę dla zwierząt, pojemniki na dokumenty, kartony na drobiazgi, pojemniki na żywność. Łatwiej jest wrzucić lub przesypać coś do pojemnika niż pieczołowicie układać na półkach. Podobnie działają szuflady, warto mieć więc komody na bieliznę, kosmetyki i liczne akcesoria. Organizując przestrzeń w domu postarajmy się też aby jak najmniej rzeczy leżało na wierzchu. Po pierwsze takie przedmioty nie będą gromadziły kurzu, a po drugie będzie łatwo wytrzeć blaty jednym ruchem. Warto też ograniczyć ilość kwiatów. Najlepiej zostawić te najbardziej okazałe i pięknie wyeksponować. Nie zastawiajmy parapetów dziesiątkami kwiatków, bo ich pielęgnacja jest czasochłonna a dodatkowo mamy zastawione dojście do okna i utrudnione ich otwieranie czy mycie. W utrzymaniu porządku pomoże nam też usunięcie zbędnych rzeczy z podłogi. Pusta podłoga z niewielką liczbą dywanów i chodniczków to łatwiejsze odkurzanie i mycie podłóg. Mając dobrze zorganizowaną przestrzeń i funkcjonalne meble wystarczy tylko pamiętać o regularnym sprzątaniu.

Szybciej wyczyścimy elementy z powierzchownymi zabrudzeniami jeśli będziemy to robić raz w tygodniu niż brud z kilku tygodni. I na koniec zaangażujmy w sprzątanie wszystkich domowników. Jeśli każdy wyrobi w sobie nawyk porządkowania przestrzeni to zachować porządek w domu będzie o wiele łatwiej.