Dom

Opłacalność zastosowania rekuperacji

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się pojęcie efektywności energetycznej. W zależności od rodzaju budynku podejmowane są różne przedsięwzięcia mające na celu poprawę bilansu energetycznego budynku a co za tym idzie zmniejszenie rachunków za prąd. Przykładowo dla domku jednorodzinnego stosuje się termomodernizację czyli docieplenie budynku.

Wentylacja czy wentylacja z rekuperacją?

RekuperacjaPowoduje to mniejsze przenikanie ciepła a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń. Kolejnym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania na energię jest stosowanie okien o mniejszej przenikalności cieplnej. Podobnie jak w poprzednim przypadku korzyścią jest mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Z kolei zmiana źródeł światła na energooszczędne żarówki w technologii LED przyczynia się do obniżenia poboru energii co w ostatecznym rozrachunku przekłada się na niższe rachunki. W obiektach przemysłowych z kolei dobrym rozwiązaniem na optymalizację zużycia mediów są audyty energetyczne. Audyt taki pozwala na zapoznanie się z procesami zachodzącymi w budynku. Następnie audytor przedstawia metody oraz spodziewane korzyści, które można uzyskać stosując nowoczesne rozwiązania oraz optymalizację procesu. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja. Jest to technologia, która pozwala na odzysk ciepła z powietrza, które krąży w wentylacji. Rekuperacja jest świetnym sposobem na zwiększenie sprawności procesu wentylacji. Rozwiązanie to ma również swoje wady. Największą z nich jest cena systemu rekuperacji.

Niejednokrotnie wentylacja z rekuperacją jest droższa o kilkadziesiąt procent podług rozwiązań standardowych. Przymierzając się do takiego rozwiązania należy przeprowadzić wnikliwą analizę ekonomiczną na samym początku projektu. W niektórych przypadkach może okazać się, że czas zwrotu inwestycji okaże się nieopłacalny z ekonomicznego punktu widzenia.