Budownictwo i remonty

Obróbka drewna – piły tarczowe

Nabycie umiejętności wykonania prac stolarskich pociąga wielu domowych majsterkowiczów. Drewno i jego pochodne to niezwykły materiał, z którego można wyczarować prawie wszystko. Najczęściej są to jednak przedmioty codziennego użytku takie jak proste lub bardziej fantazyjne meble. Efekt jest zawsze zachwycający i można pochwalić się nim przed bliskimi.

Zalety ręcznych pił tarczowych

piła tarczowa kraftdeleNie tylko dla domowych złotych rączek, lecz także dla wszystkich zawodowo związanych z obróbką drewna – znakomitym pomocnym urządzeniem jest ręczna piła tarczowa. Jej główna zaleta, mimo prezentowanych przez firmy producenckie różnorodnych zabezpieczeń i udogodnień, to przenośność, która szczególnie dla aktywnych i pełnych pomysłów majsterkowiczów może być użyteczna i praktyczna. Znawcy w elektronarzędziach typu piła tarczowa KraftDele doceniają możliwość pochylenia ostrza, wykonywania cięcia ukośniego oraz dużą moc silnika. Dla amatorów zaletą jest laserowy wskaźnik linii rzezu, który sprawia, że praca przebiega sprawnie, bez niepotrzebnych poprawek i powtórzeń. Zazwyczaj ręczną piłę można adaptować na stolikową, która, jak sądzą niektórzy, odznacza się większą stabilnością cięcia. Powoduje to mniejsze koszty zakupu, a skutek osiągamy w zasadzie dwojaki. Jedyną wadą tak uzyskanego narzędzia może być mniej funkcjonalny rozmiar, czyli nieduża średnica tarczy. 

Przy zakupie pił zazwyczaj powinniśmy zwracać uwagę na ich grubość i średnicę, rodzaj oraz kształt zębów. To pozwoli dopasować narzędzie do materiału, który zamierzamy przecinać, a jak wiadomo, choć teoretycznie piła służy do przecinania prawie wszystkiego, od płytki ceramicznej po płytę wiórową, większą wydajność, szybszą pracę, zapewnia dobór narzędzia ze względu na parametry jego i obrabianego tworzywa.