Technika i technologia

Lekki agregat benzynowy

Terenowe działania często bywały czasochłonne, i wymagały przebywania w strefie operacji przez długi czas. Oczywiście było to przyczyną wielu niewygód, które jednak w dużej części dało się znieść. Najbardziej dotkliwy jednak był brak prądu, nie tylko ze względu na często zerowe oświetlenie w nocy.

Przenośny agregat prądotwórczy

Agregaty prądotwórczeBrak prądu oznaczał nie tylko brak oświetlenia, ale również niemożliwość wykorzystania wielu urządzeń, jakie posiadaliśmy na stanie. Nawet tak podstawowe wyposażenie jak ogrzewanie w obozie czy oświetlenie zewnętrzne właśnie wymagało stałego źródła prądu, którego nie posiadaliśmy w trakcie wykonywania zadań. Dlatego też, od jakiegoś czasu wprowadziliśmy do inwentarza niewielkie agregaty prądotwórcze, które używane przez nas były głównie do zasilania lamp i oświetlenia obozu, aczkolwiek służyły również jako źródło prądu urządzeń pomiarowych oraz komunikacji dalekiego zasięgu. Przede wszystkim, ich głównym atutem były niewielkie rozmiary. Największy używany przez nas agregat miał rozmiary zbliżone do dużego pudła kartonowego i był stosunkowo lekki, na tyle by bez trudu można było załadować urządzenie na samochód, a także szybko rozstawić podczas rozbijania obozu. Agregat był zasilany benzyną, więc nawet w wypadku braku paliwa, można było w ostateczności wykorzystać paliwo samochodowe, choć taka potrzeba jeszcze nie zaistniała.

Agregaty których używaliśmy były zdecydowanie wydajne, a dziesięć litrów benzyny, jakie zajmowało całą pojemność baku, spokojnie wystarczyło do zasilania oświetlenia obserwacyjnego przez całą noc bez absolutnie żadnych przerw. Nie było to również urządzenie szczególnie niewygodne. W porównaniu do innych modeli, agregat pracował dość cicho, nie głośniej niż silnik nowoczesnego samochodu.