Zdrowie i uroda

Laboratoria badające kleszcze

 

W naszym klimacie nie żyją organizmy, które mogłyby stanowić dla nas jakieś poważne zagrożenie. Jednym z nielicznych wyjątków jest jednak kleszcz. Te małe organizmy zaliczane są do pajęczaków i bardzo często przesiadują one na różnych drzewach, krzewach czy kwiatach. Spotkać je możemy również na naszym przydomowym trawniku.

Skuteczne techniki badania kleszczy

western blot - boreliozaKleszcze to pasożyty, które żywią się przede wszystkim krwią ssaków. Przez bardzo długi czas przesiadują one na liściach oczekując zbliżającej się ofiary. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne ale po jakimś czasie pojawi się uciążliwy świąd świadczący o tym, że zostaliśmy ukąszeni. Samo ukąszenie nie stanowiłoby problemu gdyby nie fakt, że kleszcze roznoszą poważne choroby. Jedną z najbardziej poważnych jest chociażby borelioza. Na szczęście dostępne są pewne techniki pozwalające na szybkie przebadanie kleszcza pod kątem nosicielstwa bakterii wywołujących tę chorobę. Najczęściej stosowaną obecnie technika badania kleszczy jest western blot – borelioza może być tą metodą bardzo szybko wykryta. Im szybciej dowiemy się czy kleszcz który nas ukąsił był nosicielem boreliozy to tym łatwiej będzie można się choroby pozbyć. Badania kleszczy przeprowadzane są w specjalnych laboratoriach. W naszym kraju działa ich obecnie bardzo dużo. W miastach dostępne są też punkty pobrań, do których należy dostarczyć kleszcza do badań.

Ogólnie rzecz ujmując kleszcze to bardzo małe pajęczaki, które jednak mogą powodować u nas sporo problemów zdrowotnych. W związku z tym tak ważne jest by działać szybko. Im szybciej dostrzeżemy problem tym łatwiej się go pozbędziemy. Pamiętajmy też o tym, że badanie kleszcza jest badaniem nierefundowanym więc za ten zabieg będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.