Technika i technologia

Konstrukcja hali tenisowej

 

Mecze tenisa, bez względu na ich rangę, zawsze cieszą się dużym powodzeniem i budzą wielki zachwyt widzów. W przypadku tenisa halowego nie tylko sama gra budzi podziw, ale również konstrukcja budynku, w którym się on odbywa. Ze względu na wysokie wymagania dotyczące przeprowadzanych meczów i komfortu grających sportowców, hale te są naprawdę niezwykłe.

Niezwykłe hale tenisowe

hala tenisowaJak doskonale wiemy, mecze tenisa odbywają się na kortach tenisowych. Ich odpowiednie zadaszenie, czyli zbudowana hala tenisowa, umożliwiają korzystanie z nawierzchni przez dwanaście miesięcy w roku, bez względu na panującą na zewnątrz pogodową aurę. Z tego względu, dla klubów tenisowych, wybudowanie hali tenisowej jest jednym z głównych założeń, które umożliwia im efektywną działalność przez cały rok, nie tylko w ciepłych i bezdeszczowych dniach. Hala tenisowa z reguły posiada izolowane poszycie ścian i dachu, dzięki czemu ogranicza się koszty jej ogrzewania nawet w najzimniejsze dni. Kiedy pogoda sprzyja w pełni grze na zewnątrz, boczne ściany hali mogą być rozsunięte, dzięki czemu mecz może odbywać się w pełni naturalnych dla tej dziedziny sportu, warunkach. Dodatkowo rozsunięcie bocznych ścian hali jest też świetnym sposobem na przewietrzenie i schłodzenie wnętrza. Rzecz jasna różne są konstrukcje hal, które oferowane są na rynku, ale jako hala tenisowa dedykowana jest konstrukcja pięciołukowa ze skośnymi ścianami szczytowymi.

Generalnie hale łukowe są dla tenisa najbardziej optymalnym układem konstrukcyjnym ze względu na niskie zużycie stali w konstrukcji, co gwarantuje jej lekkość i bezpieczeństwo. Najczęściej hale łukowe połączone są z lekkim zadaszeniem plandekowym. tego typu konstrukcja może być lżejsza nawet czterokrotnie w porównaniu z dachem dwuspadowym.