Budownictwo i remonty

Kategorie oczyszczalni ścieków

Projektując nasz wymarzony dom lub rozbudowując nasze gospodarstwo musimy zwrócić szczególną uwagę na kwestię wybudowania oczyszczalni ścieków. Jest to nie tylko kwestia wymagana przez przepisy prawa ale również kwestia wygody odprowadzania ich na zewnątrz. 

Rodzaje oczyszczalni ścieków 

biologiczna oczyszczalnia w PoznaniuPrzeglądając rodzaje oczyszczalni ścieków, jakie możemy wybudować przy naszym domu przekonamy się, że mamy do wyboru dwa rodzaje oczyszczalni : przydomową biologiczną oczyszczalnię oraz przydomową oczyszczalnię drenażową. Różnią się one nie tylko kosztem budowy ale również wygodą użytkowania. Biologiczna oczyszczalnia w Poznaniu ma tą zaletę, że nie trzeba jej regularnie opróżniać, ma zdecydowanie większą pojemność. Ponadto gromadzone w niej ścieki są oczyszczane a uzyskaną w ten sposób oczyszczoną wodę możemy odprowadzać na zewnątrz w wybrane przez nas miejsce np. do ogrodu – dzięki temu będziemy mogli nawadniać nasze rośliny, woda z oczyszczalni z pewnością im nie zaszkodzi. Drugim rozwiązaniem jest oczyszczalnia drenażowa, jednak nie jest ona tak wszechstronna jak wersja biologiczna. Drenażową należy regularnie opróżniać, dodatkowo należy regularnie sprawdzać czy nie jest rozszczelniona przez co gromadzone w niej ścieki mogłyby się wydostawać na zewnątrz oraz zanieczyszczać wody gruntowe – a z to grozi nam surowa kara finansowa. Decydując się na jedną opcji musimy przeanalizować nasze oczekiwania oraz rzeczywiste potrzeby, oceńmy również nasze możliwości finansowe. 

Jeżeli posiadamy duże gospodarstwo, ponadto chcemy prowadzić je w sposób ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska to lepszym rozwiązaniem dla nas będzie oczyszczalnia biologiczna. Procesy w niej zachodzące są całkowicie naturalne, poza tym dzięki ponownemu używaniu oczyszczonej wody możemy zaoszczędzić pieniądze.