Fotografia i filmowanie

Jak zrobić ładną panoramę sferyczną?

Fotografia cyfrowa robi niemałe postępy w ostatnim czasie. Obecnie praktycznie każdy z nas może choć na chwilę stać się fotografem. Aparat fotograficzny jest dostępny w praktycznie każdym nowoczesnym telefonie komórkowym. Zdjęcia można poddać również obróbce za pomocą aplikacji komórkowej.

Piękna panorama miasta ujęta na zdjęciu sferycznym

panorama sferycznaFotografia cyfrowa na dobre opanowała współczesny świat. Dziś mało kto pamięta czasy, kiedy używano wyłącznie tradycyjnych aparatów i czekało się na wywołanie zdjęcia. Każdy z nas ma możliwość robienia zdjęć cyfrowych, najczęściej za pomocą aparatu komórkowego. Korzystając z dobrych aplikacji można zastosować ciekawe efekty. Ciekawym rodzajem zdjęcia jest tak zwana panorama sferyczna. Takie zdjęcie pokazuje znacznie więcej. Zdjęcie sferyczne obejmuje widok wokół aparatu. Efekt jest wprost imponujący. Patrząc na takie zdjęcie, ma się nieodparte wrażenie, że jest się w danym miejscu. Panoramę sferyczną potrafią bez większego problemu wykonać profesjonalni fotografowie. Stosują przy tym specjalne aparaty i techniki. Warto jednak podkreślić, że technika idzie na przód i tego typu zdjęcia mogą również robić fotografowie-amatorzy, którzy nie dysponują specjalistycznym sprzętem fotograficznym. Wystarczy odpowiednia aplikacja do robienia zdjęć panoramicznych lub też program komputerowy. Tworzenie własnych zdjęć panoramicznych to niezła zabawa. Zdjęcia pokazujące cały widok wokół aparatu nie należą obecnie do rzadkości.

Niektóre widoki trudno uchwycić na zwykłym zdjęciu. Kadr aparatu nie pokaże wszystkiego, przez co zdjęcie nie oddaje w pełni piękna chwili. Zdjęcia sferyczne obejmują cały widok wokół aparatu. Na takim zdjęciu można pokazać piękną panoramę miasta. Wystarczy do tego specjalny aparat lub program.