Zabawki

Jak pomóc w bólu kolki?

Płacz dziecka jest w pierwszych miesiącach życia jedynym sposobem na komunikowanie swoich potrzeb. Na początku może się on wydawać jednakowy, ale po paru tygodniach można zauważy różnice pomiędzy płaczem kiedy coś boli, czy zwykłym znudzeniem.

Kiedy u dzieci pojawia się kolka?

sprawdzone sposoby na kolki u noworodkówKiedy nas boli brzuch, to kładziemy się z podkulonymi nogami lub rozmasowujemy go. Podobnie się zachowuje noworodek czy niemowlak, który instynktownie podciąga nóżki do brzuszka, gdyż czuje, że to przynosi mu ulgę. Jeżeli interesują nas sprawdzone sposoby na kolki u noworodków, to w internecie znajdziemy ich mnóstwo. Kolka jest jedną z głównych przyczyn bólowych u tak małych dzieci, gdyż ich układ pokarmowy nie potrafi sobie radzić ze wszystkimi trudnościami. Maluchy często łapczywie piją mleko, połykając w trakcie sporo powietrza, które później gromadzi się w brzuszku i jelitach. Dzieci, które mają kolkę, mają twarde brzuszki, więc łatwo rozszyfrować, że nagły płacz dziecka jest wywołany właśnie tą dolegliwością. Kolka najczęściej pojawia się po około godzinie od spożycia pokarmu, więc take to to jest pewnym sygnałem. Najprostszym sposobem na zlikwidowanie kolki, jest wykonanie masażu brzuszka. Okrężnymi ruchami delikatnie masuje się brzuszek od góry do dołu, aż mięśnie się rozluźnią. Alternatywą może być przyłożenie do niego ciepłego okładu, który w naturalny sposób poluźni spięte mięśnie. Jeżeli żaden z domowych sposobów nie przynosi skutku, to można spróbować podać dziecku jeden z dostępnych w aptece środków farmakologicznych.

Kolka jest bardzo nieprzyjemna i występuje najczęściej w okresie między czwartym a ósmym tygodniem życia. Nie ma na to reguły, które dzieci będą jej doświadczały, ale jeżeli już się ona pojawi, to trzeba szybko i skutecznie działać.