Usługi

Jak dobrze wyprać obrus?

Są w naszym życiu okazje, które zmuszają nas do wyjęcia z szafy obrusu i położenia go na naszym stole, by nadać mu odpowiednio eleganckiego wyglądu. Najczęściej są to okazje związane z różnego rodzaju rodzinnymi uroczystościami, które zwykle kończą się dość poważnymi zabrudzeniami na powierzchni naszego, najczęściej śnieżnobiałego, obrusu.

Kilka opcji wyprania zabrudzonego obrusu

pranie obrusuJeśli chodzi o pranie obrusu, który uległ zabrudzeniom pozornie niemożliwym do usunięcia, bardzo ważny jest jego pierwotny kolor i materiał, z którego został on wykonany. Jeśli jest to obrus biały, zastosowanie wybielacza nie wyrządzi mu większej krzywdy, chociaż jest to też zależne od materiału, z jakiego wykonany jest nasz obrus. Czasami, przed użyciem wybielacza, warto zastosować kilka domowych metod, które bez większego problemu – w zależności od konkretnej substancji, która spowodowała zabrudzenie naszej tkaniny – znajdziemy w różnego rodzaju internetowych poradnikach domowych. Samo pranie obrusu powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami, które producent zamieścił na metce swojego produktu, a więc w podanej temperaturze i z uwzględnieniem często prania ręcznego, zwłaszcza w przypadku niezwykle delikatnych tkanin. Większość tkanin, z których obecnie wykonywane są obrusy, nie wymaga od nas krochmalenia po wykonanym praniu, ale warto również tę kwestię zweryfikować, decydując się na samodzielne pranie.

Obrus możemy również oddać do pralni, gdzie zostaną wykonane wszelkie procesy mające na celu doprowadzenie tkaniny do pierwotnego wyglądu, uwzględniając oczywiście rodzaj zabrudzeń i materiał, z którego wykonany jest obrus. Jeśli chodzi o pralnie, pozytywem jest brak konieczności poświęcania czasu obrusowi i możliwość zlecenia jego wyprasowania.