Usługi

Co znajduje się w szafie sterowniczej?

W zakładach przemysłowych zachodzi potrzeba stosowania rozwiązań ściśle dopasowanych do danej linii technologicznej czy maszyny. Większość urządzeń do swojego funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej o określonych parametrach. W niektórych przypadkach bowiem maszyna pobiera znacznie większą moc niż może być dostarczona przy pomocy tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Zabezpieczenia zawarte w szafach

montaż szaf sterowniczychWłaśnie dlatego w zakładach przemysłowych stosowane są szafy rozdzielcze, w których znajdują się pola. Mają one za zadanie wydzielenie fragmentów zakładu, w których będą rozprowadzone instalacje o określonych parametrach tj. napięciu oraz obciążalności prądowej. W ten sposób w miejscu, gdzie panuje zapotrzebowanie na większą moc mogą być ułożone kable o większym przekroju, które umożliwiają przesył większej mocy. Oprócz tego przy maszynach znajdują się szafy sterownicze, w których zawarte są układy zabezpieczeń oraz układy sterujące. Warto dodać, że montaż szaf sterowniczych powinien być przeprowadzany przez kompetentne osoby, które posiadają dużą wiedzę oraz bogate doświadczenie w tym temacie. Szafa jest bowiem elementem, w którym znajdują się układy zabezpieczeń ściśle dobierane do charakterystyki maszyny. Jest to nie zbędne w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa operatorów. Oprócz tego w szafach znajdują się często sterowniki programowalne, łączniki czy aparatura pomiarowa wraz z przyciskami.

Wszystkie te instrumenty umożliwiają sterowanie maszyny, a także dostarczanie informacji zwrotnych o procesie. To z kolei pozwala na ich analizę oraz podejmowanie decyzji odnośnie ewentualnych modernizacji czy dalszych inwestycji. Jak widać szafy sterownicze są ważnym elementem w zakładach przemysłowych. Ich wykonanie powinno być zlecone profesjonalnym firmom, które zajmują się tym zagadnieniem na co dzień.