Przemysł i produkcja

Cięcie blach konieczne w procesie obróbki

Bardzo często mamy do czynienia z różnymi metalowymi elementami. Nie zawsze zastanawiamy się jak powstały lub przez jakie procesy obróbki musiały przejść byśmy mogli cieszyć się ich formą w jakiej do nas trafiły. Jednak bez obróbek tych materiałów nie moglibyśmy cieszyć się potrzebnymi nam  metalowymi częściami.

Gięcie blachy pomaga uzyskać oczekiwany efekt

gięcie blachBardzo często materiały metalowe są poddawane wielu obróbką w tym miedzy innymi plastycznym i mechanicznym, które są niezbędne do tego, żebyśmy uzyskali różnego rodzaju interesujące nas elementy oraz przedmioty, które będą nam potrzebne i wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Znaną metodą takich obróbek jest gięcie blach, co odbywa się przy pomocy trzech podstawowych mechanicznych urządzeń. Maszyny, które są wykorzystywane do gięcia blach to  walce, tłoczniki i prasy krawędziowe. Nowoczesne prasy zostały skonstruowane tak, że mają sterowanie komputerowe i takie prasy najczęściej są wybierane do tego rodzaju obróbek. Gięcie blach może przebiegać za równo na zimno jak i na gorąco. Przechodzą wtedy przez trzy fazy obróbki: cięcie sprężyste, cięcie plastyczne oraz dotłaczanie. Gięcie blach obejmuje wiele czynności w tym między innymi zawijanie, wyginanie, skręcanie, profilowanie, zaginanie i prostowanie. Po takiej obróbce następuje zmiana kształtu naszej blachy.  Dzięki temu będziemy mogli uzyskać taki efekt jaki nas interesuje, który zostanie solidnie wykonany.

Dzięki nowoczesnym prasą zaginanie blach jest wykonanie z wielką starannością, dokładnością oraz powtarzalnością. Prasy sterowane są za pomocą specjalnego systemu komputerowego, który przyczynia się do dokładności. Maksymalny nacisk prasy 175 ton pozwala na kształtowanie materiału o długości większej nawet niż 3 metry.