Sklepy i zakupy

Broń dla strzelców cywilnych

Cywilne wersje długich karabinów i karabinków automatycznych nie różniły się zbytnio od pierwowzorów. Były one co prawda pozbawione możliwości prowadzenia ognia ciągłego, a w niektórych krajach również wyposażane w łoża w jaskrawych kolorach, odróżniające je od broni przydziałowej, aczkolwiek konstrukcyjne były nadal tym samym modelem broni co pierwowzór.

Cywilne karabiny sportowe

broń palnaPistolety były najczęściej stosowanym rodzajem sportowej broni palnej, głównie z racji na łatwość uzyskania pozwolenia na takowe, aczkolwiek profesjonalni strzelcy wybierali właśnie długie karabiny, gdyż takowe umożliwiały strzelanie na większy dystans, wymagający o wiele większej wprawy i doświadczenia. Dla najbardziej zaawansowanych i zaprawionych entuzjastów, najbardziej atrakcyjna była oczywiście broń palna która nie posiadała fabrycznie możliwości strzelania ogniem ciągłym, więc mogła być używana w niezmienionym stanie, bez modyfikacji narzuconych regulaminami prawnymi. Najbardziej popularne były nowoczesne, modularne karabiny umożliwiające instalację wszystkich akcesoriów do broni palnej, od urządzeń celowniczych po chwyty przednie oraz osłony szyn, jak również mniej spotykane urządzenia, takie jak latarki, służące do strzelania w nocy, czy wskaźniki laserowe o dużej mocy. Niektóre serie długiej broni były na tyle rozpowszechnione, iż można było wyposażyć je w wygodniejsze chwyty pistoletowe czy kolby, służące do strzelania precyzyjnego.

W użyciu były również dodatki bardziej wizualne, do których zaliczały się szyny RIS lub RAS, zakładane zamiast chwytu przedniego czy osłony lufy. Profesjonalni strzelcy bardzo często podrasowywali broń, czasem znacznie podnosząc jej osiągi i celność, poprzez zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości, pochodzących od producentów części do broni precyzyjnej.