Informatyka i komputery

Backupy urządzeń mobilnych dostępne online

Niespodziewana utrata danych może okazać się niemałym problemem. Na urządzeniach elektronicznych przechowujemy ważne pliki, dokumenty, hasła do kont i tym podobne rzeczy. Bywa, że urządzenie ulegnie awarii lub zostanie skradzione. Warto zatem te dane w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Pomogą w tym kopie zapasowe.

Backupy dostępne online są gwarancją bezpieczeństwa danych

backup onlineNa komputerach, smartfonach lub pamięciach przenośnych przechowujemy zwykle sporą liczbę danych, których pojemność jest liczona w gigabajtach. Filmy, zdjęcia, dokumenty są potrzebne w pracy i szkole. Nierzadko bywa tak, że na urządzeniach elektronicznych przechowujemy ważne dane, na przykład sprawozdania finansowe firmy, wyciągi bankowe z konta lub też prace naukowe. Utrata dostępu do plików może okazać się niezwykle kłopotliwa. Jak się przed tym zabezpieczyć? Jednym z możliwych rozwiązań jest tworzenie kopii zapasowych. W razie niespodziewanej utraty ważnych plików z łatwością można odtworzyć dane za pomocą stworzonej kopii zapasowej. Kopia zapasowa danych w języku angielskim funkcjonuje pod nazwa backup. W razie bezpowrotnej utraty danych lub czasowego ograniczenia dostępu do plików z pomocą przychodzi backup online. Kopia zapasowa jest wówczas zapisana w chmurze internetowej i można ją odtworzyć na każdym urządzeniu elektronicznym, które ma dostęp do internetu. Dane przechowywane w chmurze są bezpieczne, a dostęp do nich jest możliwy po podaniu hasła.

Tworzenie kopii zapasowych uchroni nas przed niemiłymi konsekwencjami utraty ważnych danych. Obecnie popularną formą przechowywania kopii zapasowych jest zapis w tak zwanej chmurze internetowej. Kopia zapasowa jest także znana pod nazwą backup. Jest to słowo pochodzące z języka angielskiego i oznacza dosłownie „dublowanie”.